Dolar Sahte mi Gerçek mi Nasıl Anlaşılır?

Sahte dolar nasıl anlaşılır?
Dolar Sahte mi Gerçek mi Nasıl Anlaşılır?

Sahte dolarla gerçek dolar arasındaki farkı anlamak bazen zor olabilir. Bununla birlikte paranın mürekkebi, kağıdı, yazıları ve ışığın altındaki davranışlarına bakarak sahte ve gerçek doları anlamak mümkündür. Peki sahte dolar nasıl anlaşılır?

Sadece Amerika'da 150 milyon dolardan fazla sahte dolar tedavüldedir. Tamamen kredi kartı ile sipariş alan firmalar sahte dolar konusunda sıkıntı çekmemekle birlikte nakit çalışan işletmeler için sahte dolar ile gerçek dolar arasındaki farkı anlamak hayati önem taşımaktadır. Tecrübeli bir kasiyer sahte bir doları kağıdın sesinden hemen ayırt edebilir ancak kalpazanlar sürekli yeni teknik ve teknolojilerle kendilerini geliştirmektedirler.

Sahte bir dolar gerçek doların bazı güvenlik önlemlerini taklit edebilir ancak Amerikan Merkez Bankası'nın uyguladığı önlemlerin hepsini taklit etmeleri mümkün değil. Aşağıda sahte bir doları gerçeğinden ayırt edebilmek için kullanabileceğiniz teknikler mevcut.

İşte dolar sahte mi gerçek mi ayırt etmenin sekiz yolu:

1. Gerçek Dolardaki Renk Değiştiren Mürekkep

Gerçek dolarda rakamın rengi değişkendir.

Gerçek dolarda rakamın rengi değişkendir.

Gerçek dolar ile sahte dolar arasındaki farkı anmaka için ilk yapılacak kontrol paranın sağ alt köşesinde yer alan rakamın renk değiştirip değiştirmediği. 1996 yılından beri 5 dolar ve üstü paralarda rakam farklı açılardan bakıldığında renk değiştirir.

Örneğin 20 dolarlık banknotlarda rakamın tam karşısından baktığınızda bakır renkli görünürken, biraz daha aşağıdan açılı bir şekilde bakarsanız açık yeşil renkli görünecektir.

2. Kabartmalı Yazı ve Desenler

Dolar sahte mi gerçek mi? Parmağınızı doların üstünde gezdirerek anlamanız mümkün.

Dolar sahte mi gerçek mi? Parmağınızı doların üstünde gezdirerek anlamanız mümkün.

Sahte dolar basanların en çok zorlandıkları şeylerden biri de paranın üstündeki desenleri kabartmaktır. Paranın kabartılı olarak basılıp basılmadığını parmağınızı üstünde gezindirerek anlayabileceğiniz gibi tırnağınızın ucuyla bir uçta bir uca paranın üstünde ilerleyerek de kontrol edebilirsiniz.

3. Sahte Dolarda Dağılan Mürekkep

Sahte dolarlarda mürekkep dağınık görünür.

Sahte dolarlarda mürekkep dağınık görünür.

Sahte dolarların en büyük göstergelerinden biri de yazı ve desenlerdeki mürekkep dağılmalarıdır. Gerçek bir doların üstündeki desenler çok nettir ve mürekkep dağılmaz. Sahte dolarlarda ise hem United States of America yazıları hem de farklı kıvrımlardaki desenler çok net basılmıştır.

4. Mavi ve Kırmızı İnce Çizgiler

Sahte dolar nasıl anlaşılır

Gerçek bir doların kağıdında mavi ve kırmızı incecik çizgiler bulunur. 20 dolarlık banknotta da görüleceği üzere bu çizgiler birbirini tekrarlayan geometrik şekillerin üstünde bulunur. Sahte doları basanlar bu efekti ancak yüzeysel baskı teknikleriyle taklit etmeye çalışsalar da gerçek dolar bu çizgileri kağıdın hamuruna işlediği için hemen farkedilir.

5. Filigran

Gerçek dolardaki filigran.

Gerçek dolardaki filigran.

Gerçek ve sahte doların en büyük ayırt edicilerinden biri olmakla birlikte en çok taklit edilen özelliklerinden biri de filigranlardır. Hemen hemen herkesin bildiği ve genellikle kontrol ettiği tek özellik olduğu için kalpazanlar filigranları asla ihmal etmezler. Filigranlar kağıt doları ışığa doğru tuttuğunuzda belli olur. Paranın üstünde kimin fotoğragı varsa filigranlar da o kişiyi gösterir.

Filigranla ilgili dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:

  • Filigran sadece ışığa doğru tutulduğu zaman görünür olmalıdır. Doları ışığa tutmadığınız zaman da görünüyorsa sahte olma ihtimali yüksektir.
  • Filigran paranın sağ tarafında yer alır.
  • Bazı dolarlarda filigranda kişinin yüzü yerine oval bir şekil bulunur ancak eğer bir yüz varsa paranın üstündeki kişinin yüzüyle tamamen aynı olmalıdır.
  • Eğer filigran yoksa ya da filigran sürekli görünür haldeyse dolar büyük ihtimalle sahtedir.

6. Güvenlik Şeridi

Gerçek dolardaki güvenlik şeridi UV ışığı altında farklı renkte parlar.

Gerçek dolardaki güvenlik şeridi UV ışığı altında farklı renkte parlar.

Gerçek bir doları ışığa doğru tuttuğunuzda bir güvenlik şeridi görünür. Şeridin üstünde de USA ve paranın tutarı yazar. Örneğin gerçek bir 20 doların güvenlik şeridinde USA 20 yazacaktır.

Daha da profesyonel bir teknik de parayı ultraviyole (UV) ışığa tutmaktır. Güvenlik şeridi farklı dolarlardaki güvenlik şeridi UV ışığı altında farklı renk verir.

Farklı dolarlardaki güvenlik şeridinin yeri ve UV ışığı altında hangi renk parladığı aşağıdaki gibidir:

5 Dolar: Güvenlik şeridi sağ taraftadır. UV ışığı altında mavi renk verir.
10 Dolar: Güvenlik şeridi sağ taraftadır. UV ışığı altında turuncu renk verir.
20 Dolar: Güvenlik şeridi sol uca yakındır. UV ışığı altında yeşil renk verir.
50 Dolar: Güvenlik şeridi doların ortalarına yakındır. UV ışığı altında sarı renk verir.
100 Dolar: Güvenlik şeridi doların solunda yer alır. UV ışığı altında pembe renk verir.

Kalpazanlar sahte dolarlarda güvenlik şeridini de taklit etmeyi becerseler dahi UV ışığı altında farklı renk verme konusunda başarısız kalmaktadır.

7. Yeni 100 Dolarlardaki Güvenlik Şeridi

100 dolardaki mavi 3 boyutlu güvenlik şeridi.

100 dolardaki mavi 3 boyutlu güvenlik şeridi.

Yeni ve gerçek 100 dolarlarda taklit edilmesi oldukça zor bir güvenlik önlemi daha bulunmaktadır. Doların sağ ortalarına yakın bir yerde mavi renkli ve görünür bir güvenlik şeridi mevcuttur ve üç boyutludur. Parayı ileri geri hareket ettirdiğinizde bu şeridin üstündeki 100 rakamlarının ve küçük zillerin sağa sola hareket ettiğini görmeniz mümkün.

8. Seri Numaraları Basım Yılı ve Serisine Karşılık Gelmelidir

Gerçek Dolardaki seri numarasının anlamı.

Gerçek Dolardaki seri numarasının anlamı.

Gerçek bir doların üstündeki seri numarası paranın basıldığı yıl ve parti numarasına karşılık gelmelidir. Seri numarasının başındaki her harf basımyılına karşılık gelir.

Aşağıda gerçek bir doların seri numarasının başındaki harflerin hangi yıla karşılık geldiği belirtilmiştir.

E: 2004
G: 2004A
I: 2006
J: 2009
L: 2009A
M: 2013
N: 2017

Özellikle turistlerin bol olduğu yerlerde dolar ile satış yapan işletmeler bu hususlara dikkat ederek kazançlarını koruyabilirler, ancak oldukça profesyonel bir şekilde basılmış sahte dolarların tehdidinden tamamen arınmak için UV veya filigran lambalarının yanı sıra manyetik mürekkep tarayıcı gibi cihazlardan bulundurmalarında fayda var. Piyasada filigran lambaları 50 dolardan başlayan fiyatlarla, ultraviyole lambalar 40 dolardan başlayan fiyatlarla satılmaktadır. Bununla birlikte sahte paralar için bilinen testlerin hepsini uygulayan dedektörler de bulunmaktadır. Bu cihazların ücreti de 180 ila 260 dolar arasında değişmektedir. 


İlginizi çekebilecek bir başka haber daha: Altın Sahte mi Gerçek mi Nasıl Anlaşılır?

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

Ekonomi

Diğer Haberler

İş Dünyası

Diğer Haberler

Teknoloji

Diğer Haberler