1 Gümüş   =   8.112,66  TL
Gümüş Türk Lirası
'.$name.' Fiyatı Değişim Grafiği ';?>
Grafiğin Üzerinde İstediğiniz Alanı Seçerek Zoom Yapabilirsiniz
Altın Türü Alış Satış Fark
Gümüş 14:00 7.926,15 8.112,66 0.0802

Gümüş

Forex işlemlerinde emtia olarak alınıp satıldığı gibi kolay işlenmesi ve değerli metal olması sebebiyle ziynet ve süs eşyası gibi geniş bir sektörü bulunan gümüş en çok ticareti yapılan değerli metaller kategorisinde altından sonra ikinci sırasında yer almaktadır. Üretim ve pazarlama şekilleri de altın ile benzerlik taşımaktadır. Gram, ons ve bar şeklinde üretilebilmektedir.

Gümüş Takı
Gümüş Takı

Gümüşün de yine altında olduğu gibi farklı ayarları bulunmaktadır. 999 ayar saf ya da has gümüş, 958 ayar İngiliz gümüşü ve 925 ayar Sterling gümüşü piyasada en çok kullanılan gümüş tipleridir. Bunların arasından da uygulama alanının çeşitliliği ve fiyat avantajı sebebiyle 925 ayar Sterling gümüşü en çok tercih edilendir.

Gümüş Fiyatı

Gümüşün fiyatı içindeki katkı maddesinin oranıyla ters orantılıdır. İçinde fazla katkı maddesi bulunduran yani ayarı düşük gümüş daha ucuzdur.

Gümüş Kaç Lira?
Gümüş Kaç Lira?

Bununla birlikte gümüşün anlık olarak arz talep dengesi de gümüş fiyatlarını etkiler. Gümüşe talebin fazla olduğu dönemlerde gümüş fiyatları altın gibi yükselir.

Sitemizde gümüş fiyatlarını anlık olarak takip edebilirsiniz. Serbest piyasa altın fiyatları sayfamızdan ya da altın çevirici uygulamamız üzerinden en güncel gümüş fiyatlarını öğrenebilir, diğer değerli metallerle karşılaştırmasını yapabilirsiniz.

Gümüş Ayarı

Ayar bilgisi gümüşün içindeki katkı maddesini ifade etmektedir. Örneğin 925 ayar Sterling gümüşünün içinde yüzde 92,5 oranında gümüş, yüzde 7,5 oranında ise bakır kullanılmaktadır. Bakır yerine gümüş ile işlenmesinde sorun çıkarmayan diğer metaller de kullanılmaktadır.

Yukarıda bahsedilen üç tip gümüşün haricinde 750 ayar, 800 ayar, 950 ayar ve 1000 ayar gümüş tipleri de mevcuttur. 1000 ayar gümüşte hiçbir katkı maddesi bulunmadığından saf veya has gümüş olarak adlandırılmaktadır. Gümüşün uzun süreli saklanabilmesi içindeki metallerin en aza indirgenmesiyle mümkündür. Dolayısıyla en uzun süre saklanabilen gümüş türü 1000 ayar gümüştür.

925 Ayar Gümüş

Gümüş çok yumuşak ve pahalı bir malzeme olduğundan süs eşyası yapımında kullanılmak üzere özellikle 925 ayar Sterling gümüşü tercih edilir. Böyle üretilen çatal, kaşık ve tabak gibi aksesuarlar daha serttir ancak içindeki katkı maddesinden ötürü zamanla kararabilir. Bu sebeple gümüş süs eşyalarının zaman zaman parlatılması gerekir.

925 Ayar Gümüş Kaç Lira?
925 Ayar Gümüş Kaç Lira?

Gümüş aslında diğer metallerle tepkimeye girmeyen has metallerden olduğu için en sağlıklı hali 1000 ayar gümüştür ancak bu has gümüş yumuşak yapısı sebebiyle kullanıma pek elverişli değildir. Daha çok büyük altın işleyen firmaların depolarında bu haliyle uzun süre saklanır.

Gümüş Nasıl Parlatılır?

İçindeki bakır sebebiyle zamanla kararan gümüş eşyalar belli aralıklarla parlatılmalıdır. İyi haber ise bu işlemin çok zor olmayışı. Evdeki malzemelerde gümüş eşyalarınızı kolayca parlatabilirsiniz. Bunun için diş macunu, sirkeli su ve karbonat karışımı, tuz ve limon karışımı, sabın ve amonyak gibi malzemelerde gümüş eşyaları beyazlatmak mümkün.

Gümüş Nasıl Parlatılır?
Gümüş Nasıl Parlatılır?

Sirkeli su ve karbonat karışımı gümüşlerinizi beyazlatmak için kullanabileceğiniz en basit ve etkili yöntem. Bunun içinde iki yemek kaşığı üzüm sirkesini iki yemek kaşığı kabartma tozu ve bir miktar su ile karıştırın. Gümüşlerinizi parlatmak için ihtiyaç duyacağınız çok basit bir karışım bu. Karışımın içine daldırdığınız eşyalarınızı yarım saat içinde bekletin ve çıkarıp durulayın. Hepsi bu. Gümüş aksesuarlarınız bu kabın içine sığmıyorsa o zaman bir bezi bu karışımın içinde ıslatın ve bez ile eşyalarınızı silin. Yarım saat bekledikten sonra da durulayın.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS