Game of Thrones 'Hacker'ların Kurbanı Oldu

Game of Thrones 'Hacker'ların Kurbanı Oldu

HBO'nun sevilen dizisi Game of Thrones hackerların tehdidi altında. Variety'nin haberine göre Pazartesi günü HBO sunucularına sızan korsanlar 1,5 TB boyutunda veriyi çaldı. Aralarında Game of Thrones, Ballers ve Room 104 gibi dizilerin bölümlerinin de yer aldığı dosyaların kimler tarafından çalındığı ve medyaya sızdırılıp sızdırılmadığı henüz bilinmiyor.

HBO tarafından yapılan açıklamada: "HBO olarak bir siber saldırıya uğradık ve bize ait bazı özel dosyalar çalındı. Konuyu hem polisle hem de siber güvenlik uzmanlarıyla birlikte araştırıyoruz. Veri güvenliği HBO'da çok önemli bir konu ve elimizdeki bilgileri korumak için elimizden geleni yapmak bizim sorumluluğumuz."

Daenerys Targaryen

Daenerys Targaryen

Saldırıyı henüz bir üstlenen olmazken, Game of Thrones, Ballers ve diğer sevilen dizilerin bölümlerinin İnternet'e sızdırılıp sızdırılmayacağı büyük merak konusu.

Hollywood daha önce de siber saldırının kurbanı oldu. Kuzey Koreli oldukları düşünülen ve kendilerine Barışın Koruyucuları adını veren hackerların 2014'te Sony'ye ait bazı filmleri çaldığı ve sızdırdığı biliniyor. 2016 sonlarında yine aralarında Netflix'in de olduğu kanalların dosyaları çalınmıştı.

Game of Thrones dizisinin sevilen karakterlerinden Gece Kralı (Night King)

Game of Thrones dizisinin sevilen karakterlerinden Gece Kralı (Night King)

 

Her ne kadar stüdyolar milyonlarca dolar değerindeki filmlerini korumak için dünyanın en iyi siber güvenlik uzmanları ile çalışsa da hackerlar hedef değeri olan yerlere sızma konusunda hep bir adım önde gidiyor. Hackerların buna benzer veri sızdırma olaylarını bir konuyu protesto etmek ya da önceden yayınlayarak para kazanmak için yaptıkları biliniyor. Özellikle online yayıncılık sektörünün gelişmesiyle birlikte bu tür olayları daha çok duyacağız gibi görünüyor. Önceleri kapalı devre sistemlerde çok sıkı güvenlik önlemleri ile korunan bu tür dosyalar artık Netflix gibi online yayıncıların inanılmaz yükselişi sonucunda kontrollü bir ortamda İnternet'e açılıyor.

İlginizi çekecek bir başka haber: Gelmiş Geçmiş En İyi 20 Yabancı Dizi

 

 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS