Facebook Yöneticilerinin Özel Mesajları Silindi!

Facebook Yöneticilerinin Özel Mesajları Silindi!

Facebook, CEO Mark Zuckerberg ve diğer üst yöneticilerin gönderdiği özel mesajları sildi. Facebook'ta gönderilen mesajları silme özelliği bulunmazken Zuckerberg'in hangi amaçla özel mesajları sildiği haber konusu oldu.

Facebook'un sahip olduğu WhatsApp ve Instagram'da kişiler gönderdikleri mesajları kendileri silebiliyor ancak Facebook platformunda bu özellik devre dışı. Facebook yöneticilerinin sadece kendilerinin gönderdiği mesajları silmesi ise Cambridge Analytica skandalı yüzünden zor zamanlar geçiren şirketi bir kez daha zora soktu.

Dün TechCrunch'ın haberine göre eskiden gönderilen bazı mesajların silinmesi sebebiyle Facebook'tan açıklama istendi. Şirketten konu ile ilgili yapılan açıklamada 2014 yılında Sony Film'in yöneticilerinin mesajlarının hacklenmesi sebebiyle böyle bir adım atıldığı söylendi.

Açıklamada:

"Sony Film'in e-postalarının 2014 yılında hacklenmesi sebebiyle yöneticilerimizin mesajlarını korumak için bir dizi önlem aldık. Bunlar arasında Messenger'da Mark'ın mesajlarının geri alma periyodunu sınırlamak da var. Bunu hukuki yetkilerimize dayanarak mesajları korumak için yaptık." denildi.

Facebook'a Olağanüstü Bir Ceza Gelebilir

Mark Zuckerberg'in Cambridge Analytica skandalı yüzünden zor bir dönem geçirdiği bugünlerde bu bilginin de medyaya yansıması ünlü iş adamı için savaş vermesi gereken yeni bir cephe anlamına geliyor. Her ne kadar şirket içi görüşmelerin silinmesinden ötürü hukuki bir yaptırım beklenmeyen yeni olay şirketin geleceği konusunda yatırımcıları endişelendirmeye başladı.

50 milyon Facebook kullanıcısının Trump'ın seçim kampanyasını yürüten İngiliz firmaya verilmesinin ardından yeni bir bilgi daha gün yüzüne çıktı. Zuckerberg'e göre bu rakam 87 milyon ve eğer Facebook suçlu bulunursa kişi başına 42.000 dolar cezaya çarptırılabilir. Bu da yaklaşık 3 trilyon 654 milyar dolar gibi astronomik bir rakama tekabül ediyor. 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS