Facebook'taki Uygulamalar Kişisel Bilgileri Tehdit Ediyor

Facebook'taki Uygulamalar Kişisel Bilgileri Tehdit Ediyor

Instagram ve WhatsApp'ında aralarında bulunduğu 50'den fazla şirketi satın alan Facebook hızla büyümeye devam ediyor. Türkiye'de 50 milyon kullanıcısı bulunan Facebook yazılım geliştiricilere sağladığı imkanlar sayesinde bağımsız uygulamaları da destekleyebiliyor, ancak bu uygulamalardan bazıları kullanıcıların kişisel bilgilerini hedef alıyor.

Son zamanlarda "Profilini Kimlerin Görüntülediğini Öğren, Yaşlanınca Kime Benzeyeceksin, Hangi Rönesans Eserine Benziyorsun" gibi sorularla büyük bir kullanıcı kitlesi toplamayı başaran bazı üçüncü parti uygulamalar, kişisel bilgilere erişim izni istedikleri için kişinin bilgilerinin yanlış ellere düşmesine sebep oluyor.

Google Arts & Culture Uygulamasını Taklit Ediyorlar

Google Arts & Culture uygulaması çıktığı günden itibaren Hollywood yıldızları dahil olmak üzere birçok kişi tarafından kullanılmaya başlandı. Bu trendi gören kötü niyetli yazılıcımcılar kullanıcıların profil resimlerinin bir veritabanındaki imajlarla karşılaştırılması esasına dayanarak çalışan bazı kötücül yazılımlar Facebook kullanıcısından kayıt aşamasında veya Facebook uygulaması içinden kişisel bilgilere erişim yetkisi istiyor. Bu bilgiler arasında e-posta, telefon numarası gibi bilgiler kötü niyetli yazılımcılar tarafından toplandıktan sonra terör propagandasından phishing saldırıları gibi dolandırıcılık faaliyetlerine kadar birçok sebeple kullanılabiliyor.

Uzmanlar kullanıcıların, uygulamalara erişimine izin verdikleri yetkiler konusunda dikkatli olmaları konusunda uyarıyor. 
 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS