1 EUR   =   1,133  USD
Euro Amerikan Doları
Euro Kur Değişim Grafiği (EUR/USD)
Grafiğin Üzerinde İstediğiniz Alanı Seçerek Zoom Yapabilirsiniz
Döviz Türü Alış Fark
EUR / USD 16:00 1,133 -0.141

EURO DOLAR PARİTESİ NEDİR?

Ülkemiz finans piyasasının en çok işlem gören paritesi Euro Dolar paritesidir. Dünya piyasalarında da forex işlem tablolarının hep üst sıralarında alan Euro Dolar paritesi, en basit haliyle iki para biriminin birbirine oranını ifade etmektedir.

Ülkemiz ekonomisi açısından Euro Dolar paritesi (çapraz kur) ayrı bir öneme sahiptir, çünkü ihracatımızın büyük bir kısmı Euro üzerinden gerçekleştirilirken ithalatta en büyük pay Amerikan Doları'dır. Dolayısıyla Euro Dolar parite (EURUSD) bilgisi yatırımcılar ve iş adamları için ekonomik faaliyetlerin planlanmasında ve yatırım kararlarının alınmasında en etkili faktörlerin başında gelmektedir.

Euro Dolar Paritesi Nedir?
Euro Dolar Paritesi Nedir?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası her ne kadar, Türk lirasına müdahele edebilse de büyük paritelere müdahale edememektedir. Örneğin Euro/Dolar paritesi bu iki ülke veya ülkeler topluluğunun (Amerika ve Avrupa Birliği) birbirleri arasındaki ilişkilerden ve para politikalarından etkilenir. Dolayısıyla döviz yatırımı kararı alırken iç dinamiklerin etkisinden soyut bir şekilde büyük resmi görebilmek için parite bilgisi çok kıymetli bir araçtır.

Son zamanlarda EUR/USD paritesi tecrübeli yatırımcılar tarafından kısa vadeli alım işlemlerinde tercih edilmektedir. Uzun vadeli işlemler için yatırımcılar gözünde Euro Dolar paritesine talep gittikçe azalmaktadır.

EURO DOLAR PARİTESİ NASIL HESAPLANIR?

Euro Dolar paritesi en basit haliyle iki döviz kurunun birbirine bölünmesiyle hesaplanır. Euro'nun 5, Dolar'ın ise 2 olduğu piyasa şartlarında Euro Dolar paritesi 5/2'dir, yani 2,5'a tekabül eder.

Aynı şekilde aslında doların Türk lirası karşılığı da bir parite hesabıdır ve USDTRY koduyla bilinir. Dolar'ın 2, Türk Lirası'nın 5 olduğu piyasa şartlarında 1 Dolar 2/5, yani 0,40 Türk Lirası'dır.

Euro Dolar Paritesi Nasıl Hesaplanır?
Euro Dolar Paritesi Nasıl Hesaplanır?

Euro Dolar paritesi ile birlikte USDCNY (Amerikan Doları/Çin Yuanı), GBPUSD Paritesi (İngiliz Sterlini/Amerikan Doları), USDJPY (Amerikan Doları/Japon Yeni), AUDUSD (Avustralya Doları/Amerikan Doları) da piyasaların takip ettiği çapraz kurların başında gelmektedir. Ayrıca sanal paraların da gittikçe rağbet görmesiyle birlikte BTCUSD (Bitcoin/Amerikan Doları) paritesi de uzmanların en çok takip ettiği parametreler arasında yer almıştır. Euro Dolar paritesi ile birlikte diğer çapraz kur bilgilerini Çapraz Kurlar sayfamız üzerinden anlık olarak takip edebilirsiniz.

PARİTE NASIL OKUNUR?

Parite en basit anlamıyla bir ülkenin para biriminin başka bir dövize bölünmesi anlamına gelmektedir. X/Y olarak formüle edilebilir. Burada X para birimine 'baz para birimi', Y'ye ise 'karşıt veya karşı para birimi' denir.

Örnek vermek gerekirse, bu yazının hazırlandığı an itibariyle EUR/USD 1,1243'dir. Bu 1 Euro, 1,1243 Dolar'a eşittir şeklinde okunur.

Euro Dolar Paritesi Nasıl Okunur?
Euro Dolar Paritesi Nasıl Okunur?

Aynı şekilde USD/TRY 5,520 ise, bu 1 Dolar, 5,520 Türk lirasına eşittir şeklinde okunur. Burada Dolar, baz para birimi, Türk Lirası ise karşıt para birimidir.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS