En Çok Satan Otomobil Markaları Belli Oldu!

En Çok Satan Otomobil Markaları Belli Oldu!

Türkiye'de otomobil piyasasında kıran kırana bir rekabet yaşansa da en çok satan otomobil yarışında iki marka açık ara önde gidiyor. Renault ve Volkswagen'in zaman zaman birbirinin tahtını ele geçirdiği bu yarıştaki son durum belli oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine bakıldığında geçtiğimiz Ocak ayı itibariyle ülkemizdeki toplam kayıtlı araç sayısı 22 Milyon civarında. Bu araçların %54'ünü otomobiller oluştururken, kalan kısmını diğer ticari ve büyük araçlar oluşturuyor. Bu pastadaki en büyük pay ise tam 844 bin 952 adet satış rakamı ile Renault'a ait. 2017 yılında toplam 118 bin 907 adet Renault marka araç trafiğe kaydoldu.

10 yıllık verilere bakıldığında Volkswagen ikinci sırada yer alıyor. Toplamda 685 bin adet Volkswagen marka araç trafiğe kayıtlı görünüyor. Bu rakamın 91 bin 330 adedi 2017 yılındaki satışlardan geliyor. Bu durumda 2017 yılı sonu itibariyle trafiğe kayıtlı araçlarn %15,8'ini oluşturan Renault ilk sıraya yükselirken, %13 ile Volkswagen ikinci sırada yer alıyor.

 

 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS