Bitcoin ve Diğer Kripto Paralar Uçurumun Eşiğinde

Bitcoin yükselir mi?

Bitcoin ve diğer büyük kripto paralar negatif pr çalışmalarının ve uymaları gereken regülasyonların tehditi altında. Bitcoin'in ilk çıktığı zamanlardaki gibi rahat bir hareket kaabiliyetinin kalmadığı sanal para piyasası uzmanlara göre kan gölüne dönmek üzere.

2018 yılının başından itibaren yüzde 50'den fazla değer kaybeden bitcoinin market değeri 100 milyar dolardan fazla düştü. Bu haberin yazıldığı saat itibarıyla 6394 dolardan işlem gören bitcoin için 2017 sonunda astronomik tahminler yapılıyordu. Bir bitcoinin 100.000 dolara ulaşacağını tahmin eden analistleri boşa çıkaran bitcoini, en büyük yatırımcılarından olan eski Facebook hissedarları Winklewoss kardeşlerin çabaları da kurtarmaya yetmedi.

Bu durum sadece bitcoin ile sınırlı değil. Ripple, Ethereum gibi en büyük pazar hacmine sahip kripto paralar da bitcoinle aynı kaderi paylaşıyor. Ocak 2018'de tüm zamanların rekorunu kırarak 1400 dolara ulaşan ethereum da benzer şekilde değer kaybetti. Sadece geçtiğimiz ay içinde 11 milyar dolarlık pazar hacmini yitiren ethererum şu anda 293 dolardan işlem görüyor. 

Ripple'ın XRP'si de bankalarla kurduğu ortaklıkla en ümit veren teknolojilerden biri olmasına rağmen değer kaybı yaşıyor. Bir zamanlar 4 dolar civarında dalgalanan XRP, Ocak ayından itibaren yüzde 90 oranında değer kaybı yaşayarak 0,29 seviyelerine düştü. Sadece geçtiğimiz hafta boyunca da yüzde 17 değer kaybetti. Bu sebeple piyasa hacmi 11,576 milyar dolara indi.

Kripto para piyasasında birbirinden daha bağımsız davranış paternleri görülmeye başlasa da genel olarak hepsi de değer kaybetti. 2018 yılı Facebook ve Google gibi devlerin sanal paralara reklam yasağı koyduğu, Kanada, Avrupa ve Çin gibi ülkelerin sıkı regülasyonlar getirdiği çetin bir yıl oldu. Dünyada devam eden ticaret savaşları ve paranın akışını kontrol etme çabaları da kripto paralar için kolaylaştırıcı bir ortam gibi görünmüyor.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS