Bitcoin Neden Yükseliyor?

Bitcoin neden yükseliyor?
Bitcoin Neden Yükseliyor?

Bitcoin Pazar günü 7500 doların üstüne çıktı. Mayıs'ın başındaki 5000 dolarlık fiyatından keskin bir çıkış yapan Bitcoin, geçtiğimiz Aralık ayındaki fiyatını neredeyse ikiye katladı. Analistler bitcoinin neden hızlı bir çıkış yakaladığını açıklamakta zorlanıyor, ancak bazı teoriler oldukça mantıklı görünüyor.

Donald Trump yine sahnede. Çin'e uyguladığı yeni vergilerle dünya ticaretinin dinamiklerini etkileyen Amerikan Başkanı'nın sanal para piyasasını dalgalandırdığı düşünülüyor. Bitcoin'in son zamanlardaki fiyat artışını açıklayan en güçlü teoriler şu şekilde.

Bitcoin Güvenli Liman Olarak Görülüyor

Donald Trump'ın 200 milyar dolarlık Çin ürünlerine vergi getirmesi geleneksel pazarları ve yatırımcıları da etkiledi. Yatırımcılar bu tür dinamiklerin etkisinden uzun vadede korunmak için şimdiye kadar rüştünü ispatlamış en büyük sanal para birimi olan Bitcoin'e yatırım yapmaya başladı. Amerika ve Çin arasındaki çekişmeler geleneksel pazarları bıktırmış durumda.

Diğer Sanal Para Birimlerinden Bitcoin'e Göç

Her geçen gün yeni bir sanal para birimi doğuyor. Her biri büyük organizasyonlarla ve vaatlerle halka arz edilen irili ufaklı sanal para birimleri bu pazarı neredeyse bir çöplüğe çevirmiş durumda. An itibarıyla dünya genelinde 10 bine yakın sanal para birimi olduğu biliniyor. Yeni çıkan kripto paraların yatırımcıların ihtiyaçlarına cevap verememesi ve artık bir doyuma ulaşan markette risk faktörünü azaltmak isteyen yatırımcıların bu alt kripto paraları satarak her türlü fırtınaya başarıyla direnen Bitcoin'e yönelmiş olduğu tahmin ediliyor.

Bununla birlikte bu göçün özellikle Mayıs ayında gerçekleşmesinin Trump'ın son hamlelerine bağlı olduğu değerlendiriliyor.

Bitfinex Skandalı

Bitcoin'e doğru gerçekleşen göçün sebeplerinden birinin de Bitfinex Skandalı olduğu bir gerçek. New York Bölge Savcısı Letitia James, Bitfinex'in 700 milyon dolarlık Tether rezervinin firmanın sahibinin ihtiyacı olan 850 milyon dolar tutarındaki yatırım açığını kapatmak için kullanıldığına dair hazırladığı iddianame sanal para dünyasına bir bomba gibi düştü.

Skandalın patlak vermesinin ardından Tether yatırımcıları ellerindekileri satıp Bitcoin'e kaydı.

Binance Korsanlığı

Hackerların 40 milyon dolarlık Binance vurgunu sonucu şirketin CEO'su Changpeng Zhao şimşekleri üstüne çeken bir öneride bulundu. Blok zincirini en son tarihli yedeğine geri döndürerek yasal olmayan para transferini geriye alma önerisi Bitcoin'in imajını güçlendirdi ve talebi artırdı.

Sanal dünyada gerçekleşen onca hırsızlık olayı ve katı regülasyonlara rağmen Bitcoin'in hala ayakta olması ve algoritma anlamında şimdiye kadar bilgisayar korsanlarından etkilenmemesi imaj tazeledi. Bazılarına göre aaptal bir İnternet şeysi olarak görülen sanal para piyasasının ilk ve en büyük emtiası olan Bitcoin'in bu yükselişini daha ne kadar sürdüreceği henüz belli değil.

1 Bitcoin an itibarıyla 7.963,13 dolar yani 48.176,94 TL. 


En Popüler Bitcoin Haberi

Bitcoin

Warren Buffett Bitcoin'e Hakaret Etmeyi Sürdürüyor

 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS