Bitcoin Neden Riskli?

Sanal para birimleri eleştiri oklarının hedefinde.
Bitcoin Neden Riskli?

Sanal paralar ve en başta bitcoin sık sık bilgisayar korsanlarının hedefine giriyor. Blok zinciri teknolojisinin içinde yer alan düğüm noktalarına (nod) yönelik tehditler ve cüzdanların kullanıcı bilgilerinin çalınması sanal para piyasasını yatırımcıların gözünde daha da riskli bir hale getiriyor. Peki bitcoin almak riskli mi? Gelecekte bitcoin dünyanın global para birimi olabilir mi?

Sanal paralar blok zinciri denen bir teknolojinin üstüne bina ediliyor. Blok zinciri ise kullanıcıların kişisel bilgileri ile birlikte para gönderme ve ödeme gibi işlem bilgilerini İnternet'e açık ve dağıtık bir şekilde tutmaya imkan sağlayan güçlü bir yaklaşım. Her ne kadar ilk başarılı uygulaması sanal para birimleri olsa da blok zinciri aslında çok daha büyük bir vizyonun parçası. Her türlü bilginin tutulduğu veri merkezlerinin geleceğini tehdit eden bu vizyonda, dünya genelindeki milyonlarca tablet, bilgisayar ve hatta akıllı telefonlarda büyük veriyi barındırmak mümkün. Tabii bunun için kişilerin buna izin vermesi ve işlem hacminin bir kısmını blok zinciri ağının emrine sunması gerekiyor. Bitcoin madenciliği denen kavram da benzer bir mantıkla çalışıyor.

Bitcoin an itibariyla 4517,23 Dolar üzerinden işlem görüyor. Tüm sanal para birimlerine ait fiyat bilgileri Sanal Para Fiyatları sayfasında.

Blok zinciri teknolojisinin geleceğin alt yapısı olduğuna hiç şüphe yok ancak kriptografik algoritmalar giderek eskiyor ve yüksek kapasiteli işlemcilerle kısa sürede kırılmaları mümkün hale gelebiliyor. Her ne kadar şu anda teori olarak görülse de kuantum bilgisayarların çıkması ile birlikte kriptografi algoritmalarının dakikalar mertebesinde kırılması mümkün olacak. Dolayısıyla kriptografi algoritmalarının geleneksel yöntemlerden daha farklı metodlarla geliştirilmesi gerekiyor. Örneğin kullanıcı bilgilerinin veya belli işlemlerde kullanılan kişisel bilgilerin cüzdanlara metin olarak girilmesi yerine parmak izi veya retina taraması gibi teknolojilerle desteklenmesi gerekiyor.

Bitcoin ve diğer sanal para birimlerinin hem kriptografi algoritmalarındaki zaafiyetlerden hem de kendi kaynak kodlarındaki açıklardan ötürü risk teşkil ettiği bir gerçek. Dolayısıyla yeni ve kırılması çok zor olan şifreleme algoritmaları üretilmediği sürece sanal paraların geleceğin dünyasında yer bulması çok zor. Bu konuda özellikle akademik camiada kapsamlı çalışmalar olduğu bir gerçek ancak kuantum bilgisayarlar da çok yakın bir zamanda teoriden fiziksel dünyaya adımını atabilir. Bu durumda yarışın bilgisayar korsanlarının lehine doğru kayabileceğini göz önünde bulundurmakta fayda var.

Sanal para piyasası hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Haberin altına yorum bırakabilirsiniz.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS