Bitcoin 10 Yaşına Girdi

Bitcoin 10 yaşına girdi.
Bitcoin 10 Yaşına Girdi

31 Ekim 2008 tarihinde Satoshi Nakamoto tarafından yayınlanan Bitcoin: Uçtan Uça Elektronik Para Sistemi başlıklı makale sanal para piyasasının orijini kabul ediliyor. Tam 10 yıl önce yayınlanan makale bitcoinin doğum günü. Bitcoin artık 10 yaşında ve sanal para piyasasının yüzde 55'ine hakim.

İlk çıktığı günden beri devletler tarafından sıkı regülasyonlara ve bilgisayar korsanlarının saldırılarına hedef olan bitcoin yatırımcılarına da kazandırmayı başardı. 2017 Aralık ayında en yüksek değerine ulaşan Bitcoin her ne kadar 2018 yılını düşüşle geçirmiş olsa da hala çok konuşuluyor. Şimdiye kadar 500 milyon dolarlık bitcoin bilgisayar korsanları tarafından çalındı. Tokyo'da bu sene iki adet büyük hack operasyonu yaşandı ve buna rağmen bitcoin ve sanal para piyasası yatırımcıların gündeminden düşmedi.

Bitcoinin bundan sonraki gidişatı hakkında uzmanlar ikiye bölünmüş durumda. İlk bitcoin mağduru olarak bilinen Wences Casares, bitcoin'in geleceği hakkında belirsiz konuştu.

"İşe yarayabilir, yaramayabilir de. Söz konusu sanal paralar olduğunda 1992 yılında İnternet neyse şimdiki sanal paralar da o."

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS