Döviz Bozdurmadan Önce Cevaplamanız Gereken Tek Soru

Döviz Bozdurmadan Önce Cevaplamanız Gereken Tek Soru

Yazın mı bozdurmalı yoksa kışı mı beklemeli? Hepsini mi bozdurmalı yoksa ihtiyatlı mı hareket etmeli? Döviz bozdurmadan önce bu sorular beyninizi kemirir durur. Aslında cevaplamanız gereken tek bir soru var.

Döviz bozdurmadan önce trendleri iyi takip etmelisiniz. Bozdurmak istediğiniz kur şu an yükselişte mi, geçtiğimiz ay aynı gün kaç liraydı gibi bilgileri haiz olmalısınız. Aslında bu o kadar da zor değil. Çünkü mydoviz.com sitemizde her bir altın ve döviz kurunun detay sayfasında detaylı trend grafikleri de var. Onlar işinizi büyük ölçüde görecektir.

Peki döviz bozdurmadan önce sorulması gereken o muazzam soru nedir?


Ne kadar acelem var?

Acele karar vermek çoğu zaman yatırımcılar için kötü bir harekettir. Dolayısıyla ihtiyatlı hareket etmekte fayda var. Bozdurmak istediğiniz döviz kurunu bir önceki haftanın aynı günü ile karşılaştırın. Her ne kadar değerler sürekli dalgalansa da yatırım araçları tuhaf bir şekilde belli bir örüntüyü takip eden organizmalar gibidir. Eğer çok büyük bir siyasi dalgalanma veya piyasaları olumlu ve/veya olumsuz etkileyebilecek bir olay olmazsa altın ve dövizlerin geçtiğimiz hafta ve hatta ay ile benzer bir seyir izlediğini görebilirsiniz.

Eğer birkaç gün içinde döviz bozduracaksanız haftanın hangi gününün daha makul olacağını haftalık döviz dalgalanma grafiğine bakarak karar verebilirsiniz. Aşağıdaki grafiklerde sol tarafa baktığınızda dolar kurlarının bir haftalık seyrini görebilirsiniz. Geçtiğimiz haftanın dolar kurlarında kuruş bazında küçük dalgalanmalar yaşanmış. Eğer bu size yeteri kadar bilgi vermiyorsa sağ tarafta bulunan aylık dolar trendi grafiğinden faydalanabilirsiniz.

Haftalık Dolar Kuru Dalgalanması (Solda). Aylık Dolar Kuru Dalgalanması (Sağda)

Haftalık Dolar Kuru Dalgalanması (Solda). Aylık Dolar Kuru Dalgalanması (Sağda)

 

Biraz vaktiniz varsa o zaman da bir aylık grafiklerle karşılaştırma yapabilirsiniz. Aylık grafikten görebileceğiniz üzere haftalık dalgalanmalar birbirine çok benziyor ancak 25 Ağustos Cuma gününe doğru ayın en ddibine doğru yaklaştığını görüyoruz. Bu durumda bozduranlar için değil de döviz almak isteyenler için aylık en uygun zaman diliminde olduğumuzu söylemek mümkün. Bu gibi durumları birbiriyle karşılaştırarak analiz etmek yatırımlarınızı daha sağlıklı yapmanızı sağlayacaktır. Her bir döviz ve altın kuru detay sayfasında bu grafikler mevcuttur. 1 yıl geriye doğru giderek döviz kurlarındaki değişimi analiz edebilirsiniz.

Buradaki bilgiler makas aralığının daha geniş olduğu serbest piyasa ya da Kapalı Çarşı döviz kurları için geçerli. Döviz yatırımı yapan profesyoneller için söylenecek çok daha fazla parametre var. Sadece buradaki bilgilere bakarak döviz bozdurmak beklentilerinize uygun sonuçlar vermeyebilir.

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir:

Dolar Neden Yükselir?

Altın Ne Zaman Alınır?

Altın Ne Zaman Düşer?

 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS