1 Çeyrek Altın   =   1.320,46  TL
Çeyrek Altın Türk Lirası
Çeyrek Altın Fiyatı Değişim Grafiği
Grafiğin Üzerinde İstediğiniz Alanı Seçerek Zoom Yapabilirsiniz
Altın Türü Alış Satış Fark
Çeyrek Altın 15:20 1.265,99 1.320,46 0.0796

ÇEYREK ALTIN NE KADAR?

Küçük altın olarak da bilinen ‘çeyrek altın’ cumhuriyet altınının dörtte biri olduğundan bu adla anılmaktadır. 22 ayar altından üretilen çeyrek altın 1,8 cm çapındadır ve içinde yaklaşık 1,605 gram has altın barındırmaktadır.

Çeyrek altın özellikle altın piyasasında referans değer olarak kabul edilen emtiaların başında gelir. 22 ayar çeyrek altının toplam ağırlığı 1,754 gramdır.

ÇEYREK ALTIN FİYATI

Altın piyasasının temel göstergesi her ne kadar gram altın olsa da çeyrek altın da serbest piyasada ve Kapalı Çarşı'da sıklıkla referans altın olarak değerlendirilmektedir. Bunun sebepleri arasında çeyrek altında işçiliğin çok az olması, düğün, nişan ve sünnet gibi özel günlerde en fazla el değiştiren altın olması yer almaktadır.

Çeyrek Altın Kaç Lira?
Çeyrek Altın Kaç Lira?

İşçiliğin az olması çeyrek altını iyi bir yatırım aracı yapmaktadır, zira satarken işçilik bedeli çeyrek altının fiyatından düşülmez. Çeyrek altının fiyatı hesaplanırken içinde bulundurduğu has altın miktarına bakılmaktadır. Bir çeyrek altının içinde 1,605 gram has altın bulunduğundan günün piyasasına göre saf altının fiyatı bu değer ile çarpılır ve çeyrek altının fiyatı hesaplanır.

Mydoviz.com sayfalarında sağ üst köşede yer alan Altın Çevirici üzerinden çeyrek altının anlık fiyatını sorgulayabilirsiniz.

ESKİ VE YENİ TARİHLİ ÇEYREK ALTIN

Çeyrek altın alınıp satılırken tarihi de sıklıkla gündeme gelmektedir. Normalde eski ve yeni tarih arasında fiyat farkı yoktur, çünkü tarihe bağlı olarak çeyrek altının içindeki saf altın miktarı değişmemektedir ancak kuyumcularda birkaç liralık farkla yeni tarihli çeyrek altınlar daha pahalıya satılmaktadır.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS