1 BTC   =   582.045,87  TL
Bitcoin Türk Lirası
Bitcoin Kur Değişim Grafiği (BTC)
Grafiğin Üzerinde İstediğiniz Alanı Seçerek Zoom Yapabilirsiniz
Döviz Türü Alış Satış Fark
Bitcoin - BTC 21:28 582.045,87 582.045,87 % 0.012

Bitcoin Nedir?

Bitcoin 2009 yılında Satoshi Nakamoto adı verilen ve gerçek kimliği henüz tespit edilemeyen bir yazılımcı tarafından geliştirilmiş sanal para birimidir. Herhangi bir resmi otorite tarafından garantörlük yapılmayan Bitcoin, dağıtık mimari üzerinde ve İnternet’e açık bir ortamda transfer edilebilen ve kriptografinin en iyi uygulandığı emtia olarak kabul edilir.

Bitcoin teknolojisinin ve ağının tek bir sahibi bulunmamaktadır. Ağa dahil olan tüm kullanıcılar bu teknolojinin sahibi kabul edilir. Nasıl ki e-posta teknolojisinin bir sahibi bulunmuyorsa bitcoinde de durum aynıdır.

Bitcoin sanal paraların ilki olması sebebiyle en çok piyasa hacmine sahip kripto para birimidir. Ülkelerin kendi para birimleriyle kredi kartı, kartı ya da para havalesi ile alınıp satılabilir. Bitcoin’in sembolü ฿, kısaltması ise BTC‘dir

Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin tıpkı döviz büroları gibi hizmet veren online platformlardan satın alınabilir. Bu platformlar Bitcoin alım satım işlemi için belli bir komisyon alabilmektedir. İlk başlarda bankaların da bitcoin satması gündemde iken Çin, Avrupa ve Kanada’nın ardından birçok ülkenin bitcoin alım satımına dair yaptırımlar getirmesi dolayısıyla doğrudan nakit para ile bitcoin satın alınabilen bir yer bulunmamaktadır.

Ülkemizde de bitcoin ile birlikte diğer sanal para birimlerinin satın alınabileceği online platformlar bulunmaktadır.

Bitcoin Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sanal paraların yükselişi ile birlikte bu sektörde de dolandırıcılık vakalarında ciddi bir artış görülmektedir. Dolayısıyla bitcoin alacağınız platformu doğru seçmeniz ve güvenlik süreçlerini dikkatlice takip etmeniz gerekmektedir.

Bitcoin satın alacağınız platformun itibarlı bir yer olmasına dikkat edin. Platforma üye olduktan sonra size sunduğu güvenlik önlemlerine dikkat edin. Eğer güvenlik konusunda size çift aşamalı doğrulama gibi seçenekler sunmuyorsa bu platformları tercih etmeyin.

Satın alma yaparken SMS desteği olmayan ya da Google Authenticator gibi siteye her girdiğinizde size özel bir şifre oluşturan uygulamalarla güvenliğinizi sağlamayan sitelerden bitcoin satın almayın.

Son olarak da bitcoin ve ethereum gibi sanal paraların uluslararası para dolaşımını hızlı ve en ucuz bir şekilde yapmak üzere geliştirildiğini unutmayın. Satın alımlarınızda sizden yüksek komisyon alan sitelerden bitcoin almayın.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS