Bitcoin Hakkında Bilmeniz Gereken 13 Şey

Bitcoin Hakkında Bilmeniz Gereken 13 Şey

Kriptokur, sanal ya da dijital para birimi olarak da bilinen Bitcoin son zamanların en çok rağbet edilen yatırım araçlarından biri ama bu Bitcoin elle tutulur mu, tuzlanarak mı yenir derseniz, herkesin kafası biraz karışık.

Bitcoin ve Ethereum aslında tamamen dijital ortamda varlık gösteren, şifrelenmiş algoritmalarla korunan esrarengiz para birimleri… ama bu onların Dolar, İngiliz Sterlini ya da Türk Lirası’na dönüştürülmesine engel değil.

Peki nedir bu Bitcoin, nerelerde kullanılır, madem sanal ortamda oluşturuluyor sınırsız sayıda alınabilir mi gibi en sıcak soruların cevabını aşağıda bulabilirsiniz.

İşte Bitcoin Hakkında Bilmeniz Gereken 13 Şey

 

1. Bitcoin’i kontrol eden bir merkez bankası yok.

Bitcoin

Şaşırtıcı değil mi? Geleneksel döviz kurlarını bankalar kontrol eder. Uluslar arası piyasadaki olaylar ve ticaret hacmine bağlı olarak Euro, Dolar ve İngiliz Sterlini gibi kurların fiyatları sürekli değişiklik gösterir. Bitcoin ve Ethereum (Rus versiyonu) bütün bu kurallara meydan okur. Bitcoin için geliştirilen ultra-gizli algoritmalarla çalışan yazılım kimin elinde kaç bitcoin var, bunu nerelerde kullanmış ve borsalardaki durumu loglar ve buna bağlı olarak kurun değerini belirler. Bunu otomatik olarak kontrol edilen küresel bir borsa gibi düşünebilirsiniz.


2. Bitcoinler sınırsız sayıda değil.

Bitcoin

Madem sanal, basmak için kağıt ya da herhangi bir metal kullanılmıyorsa neden sınırsız sayıda olmasın değil mi? Aslını isterseniz durum hiç de öyle değil. Bir şeyin çok sayıda olması onun değerini düşürür. Dolayısıyla piyasada sadece 21 Milyon Bitcoin bulunmakta.

 


3. Bitcoinlerin sabit bir değeri yok.

Bitcoin

En güzel ve tuhaf yanı da bu. Elinizdeki kağıt paraya baktığınızda üzerinde 10 TL ya da 50 TL yazdığını görürsünüz. Elinizdeki kağıt para için biçilen bu değer aslında bir kabulden ibarettir. Bitcoin’lerde durum biraz farklı. Bitcoin işlem hacmi arttıkça, başka bir deyişle Bitcoin’in popülerliği arttıkça her bir Bitcoin için biçilen değer de artmaktadır. Bitcoin’leri ifade eden kod parçacıkları için kabul edilen “değer” bir borsa emtiası gibi sürekli değişmektedir.

 


4. Bitcoin kullanıcıları tüm işlemleri şeffaf olarak görebilmektedir.

Bitcoin

Bitcoin’in en güzel taraflarından biri de tamamen şeffaf olmasıdır. Kişisel bilgileriniz herkese açık değil tabii ki. Yapılan transferler ve miktarlar herkese açık olarak yürütülmektedir. Bu durum Bitcoin topluluğu arasında güven ortamının sağlanmasında çok etkili.

 


5. Bitcoin madenciliği yapabilirsiniz.

Bitcoin

Eğer bilgisayarınızda boş kapasite varsa bunu para kazanmak için kullanabilirsiniz. Bitcoin işlemleri dağıtık bir mimaride kontrol edilir. İşlemler için Bitcoin ağına dahil bilgisayarlar bir bütün olarak kabul edilir ve işlem yükü bunlara dağıtılır.

Bitcoin madenciliği ise kendi üstüne düşen yükü başarılı bir şekilde gerçekleştiren ya da bir problemi çözen kişilere verilen bir ödül sistemi olarak özetlenebilir. Bitcoin mimarisinde gerçekleştirilen her işlem, güvenliği tesis etmek üzere şifrelenir ve farklı kişiler tarafından doğrulanır. Bu şifreleme ve doğrulama işlemleri son teknoloji şifreleme ve çözme algoritmaları kullanılarak yapıldığından çok fazla bilgisayar işlemci yüküne sebep olur. Bu yükün dağıtıldığı kişiler başarılı işlemleri için ödüllendirilir.

Daha teknik bir dille ifade etmek gerekirse bitcoin madenciliği, ödemeleri herkese açık bir deftere kaydetme işlemidir. Geçmiş ödemelerin kaydedildiği yere blok zinciri denir, çünkü blokların bulunduğu zincirdir. Bu blok zinciri, ağa bağlı diğer bilgisayarlara doğrulamaları için ödemeleri dağıtır. Bitcoin düğümleri blok zincirini doğru ödemelerden, çoktan başka bir yere ödenmiş mükerrer ödemeleri ayırmak için kullanır.

 


6. Bir işlemi tersine çeviremezsiniz ya da ödeme yapmaya zorlanamazsınız.

Bitcoin

Bitcoin’in en önemli özelliklerinden biri de inkar edilemez bir mimariye sahip olmasıdır. Herhangi bir ürün için Bitcoin kullanarak ödeme yaptıysanız şirket ödeme yapmadığınızı iddia edemez ya da sizi tekrar ödemeye zorlayamaz. Aynı şekilde siz de gönderdiğiniz bir Bitcoin’i geri alamazsınız. Dolayısıyla Bitcoin tüketici koruma anlamında eleştirilere maruz kalmaktadır.7. Hiçbir masraf ödemeden ya da çok az bir ücret ödeyerek bir arkadaşınıza para gönderebilirsiniz.

Bitcoin

Türkiye’den Almanya’daki abinize para göndermek istediğinizde bankalar sizden masraf alırlar. Bu masraf paranın büyüklüğüne göre değişkenlik gösterebilir ve transfer işlemi birkaç gün sürebilir. Bitcoin kullanarak anında para transferi yapabilirsiniz ve bunun için çok az masraf ödersiniz ya da hiç masraf ödemezsiniz.

 


8. Bitcoinler dijital cüzdanlarda tutulur.

Bitcoin

Banka hesabınıza girdiğinizde hesap hareketlerinizi ve son bakiyenizi görebilirsiniz. Bitcoin sistemine üye olduğunuzda sizin için dijital bir cüzdan oluşturulur ancak çok daha güvenli bir cüzdandır bu. Eğer cüzdanınızı kaybederseniz Bitcoinleriniz sonsuza dek kaybolur. Sizin haberiniz olmadan kimse cüzdanınızdan para çekemez. Son olarak da birinin Bitcoin adresinizi biliyorsanız cüzdanlarında kaç tane Bitcoin olduğunu görebilirsiniz.

 


9. Cüzdanınızı kaybederseniz Bitcoinleriniz sonsuza dek kaybolur.

Bitcoin

Cüzdanınız kaybolduğunda Bitcoin’leriniz harcanamaz veya birine transfer edilemez. Ancak blok zincire kayıtlı oldukları için hala dijital dünyada başıboş olarak var olmaya devam ederler. Bu Bitcoin’lerin her birinin kendilerine özgü bir anahtarı olduğundan tekrar kullanılamaz olurlar ve tedavülden kaldırılırlar.

 


10. Bitcoin’lerinizle alışveriş yapabilirsiniz.

Bitcoin

İlk başta komik gelecektir ancak Bitcoin gerçek bir para birimi gibi alışveriş için kullanılabilir. Şu aşamada her mağaza Bitcoin ödemesi kabul etmiyor, ancak Newegg, Overstock, Microsoft ve Dell gibi dünya devlerinin mağazalarından Bitcoin kullanarak alışveriş yapabilirsiniz.

Bazı yerel pizza mağazalarında ve Holiday Inn otel zincirlerinde Bitcoin ile ödeme yapabilirsiniz. Ayrıca sanal paralarınızla bağış yapabilirsiniz.

 


11. Erkenden yatırım yapsaydınız, şu anda bir milyoner olabilirdiniz.

Bitcoin

7 yıl önce 5 Dolar tutarında Bitcoin almış olsaydınız şu anda 4.4 Milyon Dolar kazanabilirdiniz. Sadece bu seneki spekülasyonlarda bile Bitcoin yatırımcıları bir servet kazandılar. Şu anda 20.000 TL barajını aşan Bitcoin’in 22.000 TL barajını da aşması bekleniyor. Bitcoin’in alış ve satış fiyatlarını sitemizden takip edebilirsiniz.

Güncel Bitcoin Kurları

 


12. Bitcoin yazılımını geliştiren kişiyi uzun zaman kimse tanımıyordu.

Craig Wright: Satoshi Nakamoto

Craig Wright: Satoshi Nakamoto

Bitcoin’i kim yarattı derseniz bu konu uzun zaman esrarını korumaya devam ediyordu.

Hatta Amerikan istihbarat örgütleri bile Bitcoin'in kodunu yazan bu gizemli şahsın adını bilmiyordu.

Ta ki Avustralyalı girişimci Craig Wright CNBC’ye verdiği bir röportajda kendisinin Satoshi Nakamoto olduğunu iddia edene kadar.

Craig Wright Bitcoin’in üreticisi olduğunu ispatlamak için kendi Bitcoin anahtarı ile bir mesajı şifreledi ve Bitcoin uzmanları da bunu doğruladı. Böylece yıllardır gölgeler arasından yatırımcı arayışı içinde olan gizemli Bitcoin yazılımcısının kim olduğu da netliğe kavuşmuş oldu.

 


13. Bitcoin satın alabilirsiniz.

Bitcoin

Bir aracıdan, başka bir Bitcoin kullanıcısından ya da ATM makinelerinden Bitcoin almanız mümkün. Henüz ülkemizde Bitcoin satan ATM bulunmamakla birlikte Londra gibi büyük şehirlerde bazı bankalar bu hizmeti de vermektedir.

Aldığınız Bitcoin’ler doğruca dijital cüzdanınıza yüklenir. Bazı ATM’ler size daha sonra tarayıp cüzdanınıza atmak üzere kağıda basarak da Bitcoin verebilmektedirler.

Bitcoin alırken çok ama çok dikkatli olmalısınız. Eğer dijital anahtarınızı kaybetmişseniz veya çaldırmışsanız satın aldığınız Bitcoin’ler dijital dünyada kara deliğe düşmektedir.

 

İPUCU: Her ne kadar "Bitcoin" son zamanların yükselen yıldızı olsa da bazı uzmanlar bunun bir balon olabileceğini de söylüyor. Dolayısıyla yatırımlarınızı yapmadan önce mutlaka yardım alın. İlla ki kendiniz Bitcoin almak istiyorsanız düşük bir bütçeyle başlayabilirsiniz ya da önce "Bitcoin madenciliği" işine girip oradan kazanmaya başlayabilirsiniz.

 

Bitcoin Hakkında Şu Haberi de Okuyun: Bitcoin Rekor Kırdı!

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS