Bitcoin'e Twitter'dan da Darbe Geldi!

Bitcoin'e Twitter'dan da Darbe Geldi!

Sırayla Facebook ve Google'ın ardından Twitter da Bitcoin gibi sanal paralara reklam yasağı getirdi. Google'ın Haziran ayında devreye alacağını duyurduğu yasağın ardından sanal paralarda düşüş yaşanmıştı. Twitter yasağının açıklanması ile Bitcoin'de büyük bir düşüş yaşandı.

Bu sene başında 14.000 doların üstünde seyreden Bitcoin, Facebok reklam yasağı ve Venezuela petrosuna ülke içinden muhalefetin gelmesinin ardından değer kaybetmeye başladı. Statista'nın verilerine göre dünya çapında online reklam sektörünün yüzde 44'üne sahip olan Google'ın müşterileri aldatma potansiyeli yüksek sanal paraların Haziran 2018'den itibaren geçerli olmak üzere reklamının yapılmayacağını açıklamasının ardından sanal paralara olan müşteri güveni daha da fazla zayıfladı.

Yüzde 42 Değer Kaybetti

Dün bir kötü haber de Twitter'dan geldi. Kullanıcılarını dolandırıcılardan korumak maksatlı sanal paraların reklamını durduracağını açıkladı. Haberin ardından %7 değer kaybeden Bitcoin, teknoloji firmalarının yasaklama politikaları ve iyice sıkılaştırılan regülasyonlar sebebiyle yılbaşından itibaren yüzde 42 oranında değer kaybetti.

Diğer sanal para birimlerinde de değer kaybı yaşandı. An itibariyle Ethereum 469 dolardan işlem görürken piyasa değeri 46.270 milyar dolara geriledi. Ripple da 0,60 dolar civarında işlem görüyor ve piyasa değeri 23.390 milyar dolar oldu.

Dorsey'in Açıklamaları Şaşırttı!

Twitter'ın reklam yasağı açıklamasının öncesinde Twitter ve Square CEO'su Jack Dorsey'in Bitcoin geleceğin tek para birimi olacağı açıklamasını yapmış olması şaşırttı.

Dorsey'in geçtiğimiz hafta Perşembe günü "Dünyanın gelecekte tek bir para birimi olacak ve bu para birimi mutlaka internet üzerinden işleyecek bir para birimi olacak. Bunun Bitcoin olacağına inanıyorum. Bu olay 10 yıl içerisinde gerçekleşecek fakat 10 yıldan erken bir zamanda da gerçekleşebilir." şeklinde açıklama yaptıktan sonra reklam yasağına neden onay verdiği merak konusu. Dorsey'in açıklaması finans çevrelerinde Bitcoin'e güven tazeleme girişimi olarak değerlendirilmişti.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS