Bitcoin Bulaşıcı Hastalık Olarak Tanımlanıyor

Bitcoinin Yayılması Virüslerle Benzeşiyor
Bitcoin Bulaşıcı Hastalık Olarak Tanımlanıyor

Barclays analistleri yıllık raporlarında bitcoin ve diğer sanal paralara geniş yer verdi. Analistlere göre sanal para yatırımcıları üç kategoriye ayrılıyor. Ayrıca rapora göre sanal paraların yayılımı virüslerle benzerlik gösteriyor.

Barclays uzmanlarının hazırladığı raporda bitcoin yatırımcılarıüç kategoriye ayrıldı. Virüse duyarlı olanlar, enfekte olmuş kişiler ve bağışıklık sahibi kişiler.

Virüse duyarlı olan kişiler olarak tanımlanan yatırımcılar henüz bitcoin satın almamış ancak alması muhtemel olanlar. Enfekte olmuş kişiler ise bitcoin veya sanal para birimlerinden en az birini satın alan yatırımcılar. Bağışıklık sahibi kişiler de kripto para piyasasını takip eden ve ihtiyatlı davranan yatırımcılar olarak raporda yerini aldı.

Bitcoin Virüslerle Benzerlik Gösteriyor

Rapora göre gelişmiş ülkelerdeki insanların yüzde doksanı sanal paraları biliyor. Bu durumun ileri düzey bağışıklık olarak tanımlayan uzmanlara göre gittikçe daha fazla insan bitcoin virüsüne maruz kalıyor. Fiyatların da eskisi kadar yüksek değerlere çıkması pek olası değil.

Rapora göre bir virüs salgınında da olduğu üzere virüsler, sanal para piyasasındaki benzetildiği haliyle bitcoinin yayılma hızı azalmış durumda. Bağışıklı kazanan ve daha önce maruz kalanların oranının çok büyük olduğu göz önünde bulundurulduğunda bitcoinin 2017 yılındaki gibi tekrar çok büyük kar ettirmesi pek olası görülmüyor.

 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS