Apple ve Facebook Soğuk Savaşı Başladı!

Apple CEO'su Tim Cook geçen hafta teknoloji firmalarının kişisel bilgileri işleme süreçlerinin düzenlenmesi gerektiğine yönelik açıklama yapmıştı. Bu açıklamasından etkilenen şirketin Facebook olduğu yorumdan ziyade bir gerçeğe dönüştü. Cook, Zuckerberg'in yerinde siz olsaydınız ne yapardınız diye soran gazeteciye ben bu duruma düşmezdim diye cevap vererek Zuckerberg'i eleştirdi.

Tim Cook ile Mark Zuckerberg arasındaki ilk tartışma bu değil. Daha önce de 2014 yılında kişisel bilgilerin güvenliği konusunda Facebook CEO'su Apple tarafından eleştirilmişti.

Mark Zuckerberg ile Tim Cook arasındaki ilişki iş çevreleri tarafından "frenemy" olarak nitelendirilen ve aslında dost gibi görünüp düşman olan anlamına gelen bir ifade ile betimleniyor. Cook'un son açıklaması iki firma arasında soğuk savaşın başladığı değerlendiriliyor.

Gizlilik Hakkı İfade Özgürlüğü Gibidir

Apple CEO'su Zuckerberg'i seçimlerdeki kullanıcı datasının manipüle edilmesi hususunda eleştirdi. Bunlardan ilki İngiliz firması Cambridge Analytica'nın 50 milyona yakın Facebook kullanıcısının bilgilerini Donald Trump'a sızdırması. Bu olayın ardından teknoloji firmalarının regüle edilmesi gerektiğini açıklayan Cook, şöyle konuştu:

"Apple olarak biz kullanıcı tecrübesini önemsiyoruz ve biz kullanıcıların trafiğine bakmıyoruz. Bence bu kişisel hayatın ihlali. Bence gizlilik bir insanlık hakkı. Bu sivil bir özgürlük ve ifade özgürlüğü, basın özgürlüğü ile aynı kapsamda değerlendirilmeli. Dolayısıyla biz de öyle yapıyoruz. Bizim bu yaklaşımımız gelişen olaylardan ötürü gerçekleşmedi, bunu biz yıllardır yapıyoruz."

İş çevrelerince Cook'un açıklamalarının soğuk savaş çağrısından ibaret olduğu, açıklamalarının zeminin çok sağlam olmadığı yönünde eleştiri geldi. Silikon Vadisi'ndeki iki komşu firma aslında farklı sektörlerde hizmet veriyor. Apple donanım bazlı ürünler üretirken, Facebook kullanıcı alışkanlıkları üzerine geliştirdiği yazılımlara koyduğu reklamlardan para kazanıyor. Dolayısıyla Facebook'un kişisel bilgiler konusundaki faaliyet alanı çok yoğun olduğundan Cook'un Zuckerberg'i yersiz eleştirdiği konuşuluyor.

 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS