Antep Fıstığı Altın Değerinde

Antep Fıstığı Altın Değerinde

Antep fıstığı yeşil atın olarak da biliniyor. Bunun sebebi lezzetli bir kuru yemiş olmasının yanı sıra çok geniş bir kullanım alanı olması. Yeşil altının fiyatı rekolte düşüklüğü sebebiyle son yılların yüksek değerine ulaştı.

Boz antep fıstığı olarak da bilinen ve pasta ve baklavalarda bolca kullanılan türünün toptan fiyatı kilosu 120 TL'yi aştı. Mydoviz.com güncel altın kurlarına bakıldığında 22 Ayar altının 133,90 TL olduğu görülüyor. Bu durumda boz antep fıstığı altınla yarışıyor demek yanlış olmaz.

Gaziantep Fıstık Sanayicileri Derneği Başkanı Neşet Uçar geçen sene 110 bin ton civarında Antep fıstığı hasadının yapıldığını dile getirdi. Bu rakamın beklentilerin çok altında olduğunu belirten Uçar, bu yılki rekoltenin de çok düşük olmasıyla ortaya ciddi bir sorun çıktığını söyledi.

Bu Yıl Antep Fıstığı Fiyatları %80 Oranında Arttı

Neşet Uçar yaptığı açıklamada:

"Antep fıstığında sezon öncesinde geçen yıl 150 bin ton, bu sene de 50 bin ton civarında hasat bekliyorduk. Ama geçen yılki hasat 110 bin ton dolaylarında oldu. Oysa ki bizim geçen seneki beklenti gerçekleşseydi ihtiyaç fazlası ürün bu seneye kalacaktı. Dolayısıyla bu yıl az olmasını tahmin ettiğimiz Antep fıstığındaki geçen seneki ürünlerin katkısıyla sıkıntı olmaz diye düşünüyorduk." diye konuştu. 

"Rekoltedeki kayıp nedeniyle geçen yılın bu dönemlerine bakıldığında bu yıl fiyatlar yüzde 80 ila 100 arasında arttı. Bu artış aslında üretici için iyi oldu. Üretici satış yaparken gerçekleşen prim de emek veren insanların alın terini boşa çıkarmıyor."

Son 15 Yılın En Düşük Rekoltesi

Uçar açıklamasında önemli bilgilere yer verdi. "Birinci sınıf boz iç Antep fıstığının kilosu geçen sene 45-50 liradan satılırken bu yıl 100-120 Lira arasında. Çerezlik fıstık ise geçen yıl 25-30 Lira arasında alıcı bulurken şimdilerde 50-55 liradan üreticiye ulaşıyor." Fiyatların bu seviyede devam etmesini beklediklerini aktaran Uçar, Antep fıstığı ithalatı konusunda yeni çalışmaların da yapılması gerektiğini söyledi. 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS