Amerikan Vize Başvurularına Facebook Hesabı Şartı Geliyor

Amerikan Vize Başvurularına Facebook Hesabı Şartı Geliyor

Trump yönetimi Amerikan vize başvurularında istenen bilgileri daha detaylandırmaya hazırlanıyor. Amerika'ya vize almak isteyen kişiler bundan sonra sosyal medya hesaplarını da bildirmek zorunda kalacak.

2015 yılında San Bernadino'da 14 kişinin ölümüne sebep olan silahlı çatışmada saldırganların sosyal medya hesaplarından olaya ilişkin ipuçlarını paylaştıklarının tespit edilmesi üzerine Dış İşleri Bakanlığı harekete geçti Potansiyel teröristleri tespit etmek üzere bundan sonra vize başvurusunda bulunanlar son beş yıl içinde kullandığı Facebook, Twitter, Instagram gibi hesaplarını bildirmek zorunda.


Son Beş Yıl İçindeki Tüm Bilgiler İstenecek

Her yıl Amerikan vizesi almak için dünya çapında 14,7 milyon kişi başvuruda bulunuyor. Hali hazırda kişinin aile bireylerine ve geçmişteki seyahatlerine dair oldukça detaylı bir bilgi/belge sunma zorunluluğu da mevcut ancak Trump Hükümeti bunun yeterli olmadığı görüşünde. Kişinin daha önce herhangi bir ülkeden sınır dışı edilip edilmediği, bir terörist faaliyete karışıp karışmadığı gibi bilgiler de detaylı olarak sorgulanacak.

Bundan sonra vize başvurularında sadece mevcut iletişim bilgilerinden ziyade son beş yıl içinde kişinin kullandığı tüm bilgiler istenecek.

İstisnai Ülkeler Etkilenmeyecek

Yeni uygulamadan Amerika'ya vizesiz giriş hakkı bulunan ülkeler etkilenmeyecek. Bunlar arasında İngiltere, Kanada, Fransa ve Almanya bulunuyor. Bununla birlikte Çin, Hindistani Meksika gibi istisna olmayan ülkelerin vatandaşları yeni uygulama kapsamında varsa Facebook ya da diğer sosyal medya hesap bilgilerini sunmak zorunda.

Bakanlık Yetkilisi: "Halihazırda Amerikan Vizesi Başvurularında Sınırlı Bilgi Talep Ediliyor."

2017 Mayıs ayında vize başvurularına ilişkin eğer ki vize memurlarının şüphelendiği bir husus olursa Facebook hesabının da sorgulanması gerektiğine dair bir talimat gönderilmişti. Bunun mecburiyet haline gelmesi ise Trump'ın terörle mücadele konusunda verdiği söze dayandırıldığı ifade ediliyor.

Amerikan Dışişleri Bakanlığı'nın konu ile ilgili açıklaması şöyle: "Vize başvurusunda bulunanlar için daha sıkı kontrollerin yapılması tehditleri tespit etmek için önemli. Şu anda zaten çok kısıtlı sayıda bilgi istiyoruz. Bunlar; kişinin seyahat tarihçesi, tüm aile bireylerinin bilgileri ve kişinin önceki tüm adresleri. Vize başvurularındaki yeni düzenleme kişilerin daha iyi analiz etmemize ve kimliklerini doğrulamamıza faydalı olacak."


İfade Özgürlüğüne Engel

Bakanlığın vize başvurularındaki yeni uygulaması sivil toplum kuruluşlarının tepkisini çekti. Bundan sonra Amerikan vizesi almak isteyen kişilerin Facebook gibi sosyal medya platformlarında söyledikleri şeyin yanlış anlalılabileceği endişesiyle insanların kendilerini net olarak ifade etmeyebileceğinin altını çizen Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği'nden Hina Shamsi, "Trump hükümetinin terörist faaliyetleri kavramını nasıl yorumlayacakları konusunda endişeliyiz. Çünkü bu kavram politik amaçlar uğruna kullanılmaya çok müsait ve hiçbir suçu olmayan insanları zan altında bırakabilir." dedi.

Vize başvurularında istenecek olan sosyal medya platformları arasında Facebook, Instagram, LinkedIn, reddit ve Youtube gibi Amerikan menşeili firmalar yer alıyor. Bununla birlikte Çin'in Weibo'su ile Rusya'nın VK sosyal medya platformu da uygulamaya dahil edilebilir.

 

Kaynak: The New York Times

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS