50 Milyon Facebook Kullanıcısının Bilgilerini Sattı!

50 Milyon Facebook Kullanıcısının Bilgilerini Sattı!

Dünyanın en büyük sosyal medya platformu tarihinin en büyük protestosu ile karşı karşıya. Geçtiğimiz hafta sonu New York Times gazetesinde yayınlanan bir habere göre Donald Trump'ın seçim kampanyasına destek vermek üzere 50 milyon kullanıcının kişisel bilgilerini Trump'ın kampanyasını yürüten şirkete sattığı ortaya çıkan Zuckerberg, sosyal medyada sorumsuz davranmakla suçlandı.

Zuckerberg'in bu hareketine karşılık olarak bir grup protestocunun başlattığı 'Facebook'u Sil' kampanyası giderek büyüyor. Twitter ve diğer sosyal medya platformlarında duyrulan eyleme şimdiye kadar binlerce kullanıcının destek verdiği ifade ediliyor.

New York Times haberinin yayınlanmasının ardından kullanıcı tepkilerinin de etkisiyle Facebook hisseleri %5'ten fazla değer kaybetti. Facebook'un kurucusu 33 yaşındaki Mark Zuckerberg bu değer kaybı yüzünden 4 milyar dolar zarar etti.

Google'da İlk Sıralara Yükseldi

Facebook'u Sil hareketinin ardından arama motoru Google'da "How to delete Facebook permanently" (Facebook Kalıcı Olarak Nasıl Silinir) arama hacmi ikinci sıraya yükseldi.

Google Tavsiye Listesinde 'Facebook'u Sil' İkinci Sırada Yer Alıyor

Google Tavsiye Listesinde 'Facebook'u Sil' İkinci Sırada Yer Alıyor

27 milyar dolarlık piyasa değeri ile dünyanın en kıymetli üçüncü sanal para kuru olan "Ripple nasıl satın alınır" anlamına gelen "How to buy Ripple" ise ilk sırada yer alıyor.

Kişi Başı 40 Bin Dolar Ceza!

Facebook tarafından yapılan açıklamada kendilerine FTC'den (The Federal Trade Commission) soruşturmayla ilgili soruların olduğu bir mektup geldiği söylendi ancak daha fazla açıklama yapılmadı. 

Soruşturmanın Facebook aleyhine sonuçlanması halinde bilgileri satılan her kişi başına $40.000 ceza kesilecek. Washington Post'un haberine göre bir FTC yetkisili, Mark Zuckerberg'in çok büyük bir ceza ödemeye mahkum edilebileceğini belirtti.

 

 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS